Jesteś studentem? A może jesteś liderem wspólnoty? Szukasz inspiracji? Rozwoju? Chcesz przygotować się do pracy z ludźmi?

Zapisy w październiku ♦ Start w listopadzie ♦ Doświadczona kadra ♦ Mała grupa ♦ Wiedzia i praktyka ♦ Zajęcia w poniedziałki godz. 17.00-20.30 ♦ Dogodny dojazd ♦ Atrakcyjna cena

 

Dzisiejszy świat potrzebuje prawdziwych liderów, przywódców osadzonych w wartościach. Na Kursie Trenerskim bardzo różni ludzie – wierzący i niewierzący, osoby świeckie i osoby konsekrowane, niejezuici i jezuici – spotykają się i uczą pracy z ludźmi, z grupami. Uczą się słuchać innych, dawać informacje zwrotne, skutecznie się komunikować, rozwiązywać konflikty. Poznają samych siebie – jak się zachowują w trudnych sytuacjach, jak reagują w sytuacjach konfliktowych. Uczą się funkcjonować w różnorodności, z szacunkiem dla każdego człowieka, zwłaszcza tego, z którym im najtrudniej. Uczą się jak uczyć dorosłych. Uczą się być prawdziwymi liderami. Kurs trenerski w Bobolanum inspirowany jest pedagogiką ignacjańską, gdzie fundamentem jest działanie, refleksja oraz duchowość. Kurs trwa 7 miesięcy. Po pięciu edycjach kursu mamy już 54 absolwentów. Kompetencje, które nabyli w trakcie kursu wykorzystują przede wszystkim w swoim życiu zawodowym, ale też i w prywatnym: w swoich parafiach czy wspólnotach, prowadząc zajęcia, warsztaty, a nawet rekolekcje.

 

Cele kursu

1. Rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i przywódczych liderów, edukatorów oraz osób aktywnych w swoich środowiskach. Oznacza to trening umiejętności psychospołecznych, zdobywanie wiedzy o sobie w relacjach z grupą, ćwiczenia zachowań i umiejętności społecznych.

2. Kształtowanie efektywnych metod pracy z ludźmi, zwłaszcza z grupą i/lub zespołem. Oznacza to trening umiejętności efektywnej pracy z grupą. Poznanie procesów grupowych, mających wpływ na efektywność przywództwa, procesów uczenia i nabywania umiejętności.

3. Zdobycie umiejętności w zakresie moderowania dyskusją w grupie, realizacji projektów i wystąpień publicznych.

4. Pozyskanie wiedzy oraz umiejętności związanych z opracowaniem scenariuszy i prowadzenia szkoleń, dyskusji i spotkań tematycznych.

 

Informacje ogólne

 • Kurs trenerski prowadzony jest w wymiarze 80 godzin zajęć szkoleniowych oraz minimum 5 godzin indywidualnych zajęć praktycznych.
 • Kurs rozpoczyna się w listopadzie, a kończy w maju każdego roku.
 • Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w wymiarze 3,5 godzin zegarowych (w tym przerwy), w dniu tygodnia ustalonym przez trenerów i uczestników (sugerowany dzień to poniedziałek, w godzinach 17.00 – 20.30.
 • Zindywidualizowana praca w małej grupie – maksymalnie 16 uczestników kursu.
 • Zajęcia odbywają się w Collegium Bobolanum.
 • Absolwenci kursu otrzymują dyplom ukończenia potwierdzający zdobycie umiejętności trenerskich zgodnych z Europejskimi Ramami Kwalifikacyjnymi na poziomie 4.

 

Program kursu

 • Komunikacja interpersonalna –12 godzin
 • Asertywność i praca z konfliktem –12 godzin
 • Proces grupowy – 8 godzin
 • Trening kreatywności – 8 godzin
 • Metody szkoleniowe (moderowanie, metody aktywizujące, itp.) – 12 godzin
 • Projektowanie programów szkoleniowych – 8 godzin
 • Trening w prowadzeniu szkoleń – 12 godzin
 • Emisja głosu, autoprezentacja i kreowanie wizerunku – 8 godzin

 

Syllabus: [format PDF]

 

Zasady rekrutacji są dostępne na stronie http://www.bobolanum.edu.pl/rekrutacja/kurs-trenerski

 

Współtworzą i prowadzą Kurs Trenerski

PTAULINA WAWER

Psycholog, trener, coach, praktyk biznesu
Prowadziła zajęcia w szkołach trenerów, coachów, na wyższych uczelniach - Collegium Civitas, w Społeczna Akademia Nauk. Współpracuje z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych oraz Biurem Edukacji m.st. Warszawy. Autorka artykułów naukowych oraz artykułów adresowanych do trenerów, coachów, kadry edukacyjnej. Interesują ją takie zagadnienia badawcze jak: uczenie się z biografii własnej i innych, nowe media w kontekście psychologicznym i socjologicznym. Wydała tomik poezji „Co? Ach! Ing…”. Fundamentem pracy z drugim człowiekiem jest dla niej umiejętność słuchania. Partner w konsorcjum doradczo-szkoleniowym COACHZONE.

ANNA JAKOWSKA

Trener i coach, doradca zawodowy
Specjalizuje się w pracy z głosem i przygotowywaniu do wystąpień publicznych, coachingu rozwoju zawodowego i planowania kariery, we wspieraniu harmonijnego łączenia pracy zawodowej i życia osobistego. Prowadzi szkolenia z komunikacji – asertywności, pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego na APS, szkolenia trenerskiego House of Skills oraz Fundacji Edukacja dla Demokracji, Szkoły Coachów Grupy TROP, a także Programu SPADOCHRON. Ukończyła szkolenie z facylitacji procesów grupowych w Stowarzyszeniu Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Pasjonuje ją wiejska muzyka tradycyjna. Jako wokalistka występuje z zespołami folkowymi: Warszawa Wschodnia, Z Lasu, Werchowyna. Jest partnerem w konsorcjum doradczo-szkoleniowym COACHZONE.

TOMASZ LIPA

Trener
Ukończył Kurs Trenerski z wyróżnieniem.

 

Opinie uczestników Kursu Trenerskiego

Świetny kurs i kierownictwo bardzo zorganizowane. Głównym atutem jest bardzo duża liczba zajęć praktycznych co stanowi o dobrym przygotowaniu do pracy trenera. Zdobyte umiejętnosci wykorzystuję w pracy w zarządzaniu zespołem oraz w kontaktach biznesowych. Jednocześnie otworzyły się nowe możliwości realizacji zawodowej - organizuję i prowadzę warsztaty rozwoju osobistego. Po ukończeniu otrzymałam dyplom, co jest dla mnie niezmiernie istotne. Najlepsza nauka jest poprzez doświadczanie - serdecznie polecam!! - Aldona Michalska.

Studium trenerskie rozwinęło mnie pod wieloma względami. Przede wszystkim - pozwoliło na podniesienie umiejętności i dało bardzo konkretną wiedzę. Jednocześnie dało szanse na spotkanie z osobami, które wniosły w moje życie zawodowe i osobiste wiele ciekawych i cennych doświadczeń - wzbogaciło życie. Kto myśli o podjęciu tego kursu - niech się nie waha! Warto. - Magda Żurawska, pedagog szkolny.

Kurs Trenerski to niewątpliwie wspaniała przygoda, która przynosi nie tylko satysfakcję ale również bardzo wymierne efekty. Dzięki poznaniu wielu mechanizmów szkoleniowych, zrozumieniu procesów grupowych i dobremu ugruntowaniu wiedzy kurs ten pozwolił mi na duży rozwój w roli trenera. Polecam go każdemu kto chciałby dzielić się swoją wiedzą, ale brakuje mu odpowiedniego przygotowania. - Justyna Bakalarska, dziennikarz, trener i wykładowca akademicki. Specjalista ds. komunikacji, marketingu i nowych mediów. Publikowała w takich tytułach jak Polska The Times, Brief czy Marketer+. Jest autorką książki "Marketing wartości”. Od trzech lat związana jako wykładowca z uczelnią Collegium Civitas. W ramach własnej działalności prowadzi szkolenia dla firm, organizacji i osób indywidualnych, współpracując m.in. z BusinessLink, Światem Eventów czy Orange.

Na kursie trenerskim w Bobolanum najbardziej sobie cenię warsztatową metodę pracy, podczas której mogłem otrzymać na bieżąco informacje zwrotne jak jestem widziany przez innych, jakie są moje mocne strony i co mogę robić lepiej. Na co dzień korzystam przede wszsytkim z metod komunikacji i reagowania w trudnych sytuacjach, czego mogłem się nauczyć na zajęciach. Kurs szczerze polecam. - o. Zbigniew Szulczyk SJ, duszpasterz dzieci i młodzieży, katecheta w szkole podstawowej.

Kurs Trenerów podniósł moje kwalifikacje zawodowe i samoświadomość, dostarczył narzędzi, dzięki którym mogę efektywniej komunikować się z ludźmi, pokazał, jak ciekawym i owocnym procesem może być praca warsztatowa z grupą oraz jaką rolę odgrywa tu trener. Przygotowałam już oferty warsztatów dla kobiet i jesienią zaczynam wymarzoną pracę trenera. - Katarzyna Kelm-Letka, pedagog przedszkolny i specjalny.

Człowiek jest istotą społeczną", a kurs trenerski pomaga poznać i zrozumieć procesy zachodzące w grupie. Dlatego, po takim kursie, łatwiej nam funkcjonować w grupie oraz prowadzić z nią zajęcia. - Przemysław Sałek, dziennikarz.

Kurs był praktyczny, mało teorii, ale za to bardzo potrzebnej, dużo ćwiczeń, scenek, interakcji, etc. Kompetencje które umocniłam to przede wszystkim przekazywanie i odbieranie informacji zwrotnych. Uczyłam się obserwacji ludzi z którymi współpracuję, odkrywania ich potrzeb i wychodzeniu temu naprzeciw, co stanowi podstawę mojej pracy z ludźmi na co dzień.Justyna Kwika, Team Leader w dziale Shared Services Center, kieruję zespołem 20 osób.

Kurs trenerski wyposażył mnie w wyjątkowe umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz autoprezentacji. Korzystam z tych umiejętności podczas mojej posługi duszpasterskiej oraz pracy akademickiej. Szczególnie cenię sobie praktyczny wymiar kursu oraz świetną atmosferę między uczestnikami. - o. Jarosław Mikuczewski SJ, pracuje w redakcji portalu www.deon.pl, pisze doktorat z bioetyki, rozpoczął studia z psychoonkologii.

Udział w Kursie Trenerów Collegium Bobolanum pozwolił mi uwierzyć w moje możliwości, poznałam swoje mocne strony, ale również to co wymaga doskonalenia i rozwijania. W czasie kursu poznałam podstawowe formy i metody pracy z zespołem. Jestem dyrektorem placówki oświatowej, kompetencje, które pozyskałam w czasie kursu, stosuję w codzienności, a szczególnie na płaszczyźnie współpracy z zespołami: Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców. Wiedza i umiejętności z kursu pozwalają mi efektywniej współpracować i tworzyć zespół, co wpływa bezpośrednio na podnoszenie jakości pracy przedszkola. - s. Eliza Borewicz FMA, dyrektor przedszkola im. Aniołów Stróżów w Łomiankach.

Bardzo sposobię cenie kurs trenerski, który ukończyłem w Collegium Bobolanum w 2015 roku. Na co dzień prowadzę szkolenia, konferencje, treningi i warsztaty na ogół z twardej wiedzy o podatkach, rachunkowości czy obsługi systemów IT. Nie jestem nowicjuszem w szkoleniach, a jednak to dzięki wiedzy zdobytej i wyćwiczonej na kursie mogłem zweryfikować moje wcześniejsze doświadczenia i znacznie usprawnić warsztat pracy. Jestem teraz zdecydowanie lepszym trenerem, mogę, zatem wykonywać mój ulubiony zawód znacznie sprawniej. Polecam profesjonalny kurs trenerski w Collegium Bobolanum zarówno praktykom jak i początkującym. - Bogdan Zatorski, lat 47, ekonomista. Ponad 20 lat praktyki zawodowej w rachunkowości, informatyce i podatkach.

Kurs Trenerów Collegium Bobolanum był dla mnie bardzo odkrywczy. Otrzymałem konkretne narzędzia do prowadzenia warsztatów oraz poczułem się bardziej pewnie podczas publicznych wystąpień. To doświadczenie pomaga mi obecnie w organizowaniu spotkań dla małych grup oraz daje poczucie pewności siebie w sytuacjach przemawiania do większej ilości osób.o. Michał Kłosiński SJ, student duchowości na Loyola University Chicago, pomaga w polskich parafiach jezuitów w Chicago.