20190329Zak

29 marca w piątek ogodz. 18.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum odbędzie się spotkanie otwarte: "Po watykańskim szczycie biskupów. Kościół na świecie i w Polsce wobec wykorzystywania seksualnego" - spotkanie z o. Adamem Żakiem SJ, dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum i koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie organizuje Klub Inteligencji Katolickiej - Warszawa. Wstęp wolny.

Adam Żak SJ: Nową krzywdą dla ofiar może być – w przypadku oskarżonych duchownych – ostentacyjna troska przełożonych o sprawcę. Każdemu przysługuje prawo do obrony, ale kościelni przełożeni muszą pamiętać, że tutaj poruszamy się po kruchej tafli lodowej, która może się w każdym momencie załamać. Jeśli traktuje się ofiarę jak agresora, to jest to nie tylko straszne; jest to perwersja prawa do obrony, jakieś szydercze odwrócenie hierarchii wartości. (Kwartalnik „Więź” zima 2018)

RELACJE Z ISLAMEM

ensemble avec marie 297x500

2019.03.25 (poniedziałek) z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbędzie się modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów pod hasłem "Maryja wzorem zawierzenia i poddania Bogu"

Rada Wspólna Katolików I Muzułmanów wraz z Archidiecezją Warszawska zapraszają na modlitewne spotkanie, które odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. Spotkanie potrwa ok. godziny, a we wspólnej modlitwie wezmą udział:

- bp Rafał Markowski - Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego
- Nedal Abu Tabaq - Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP
- Mirzogolib Radzhabaliev - Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białymstoku, delegat Tomasza Miśkiewicza - Muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem "Razem wokół Maryi, naszej Pani" gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów od 2009 roku (już wtedy zaproszono do wspólnej inicjatywy Egipt, Maroko, Jordanię, Polskę, Włochy i Francję). 18 lutego 2010 r. w Libanie Rada Ministrów na czele z Premierem Saad Hariri zatwierdziła uroczystość Zwiastowania Pańskiego jako święto narodowe obchodzone 25 marca. 20 lutego 2010 r. Premier Libanu odwiedził papieża Benedykta XVI na Watykanie, który pozytywnie ocenił decyzję Rządu libańskiego o ustanowieniu takiego święta. Od tamtego czasu uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2017 wspólna modlitwa muzułmanów i chrześcijan z okazji Zwiastowania prowadzona jest w Louvain-la-Neuve w Belgii. Od 2018 roku święto obchodzone jest również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej.

Zaproszenie

Artykuł Gosc.pl 2019.03.17: Tomasz Gołąb - Łączy nas nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa - mówi Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

2017.03.25: Chrétiens et Musulmans, «Ensemble avec Marie» - DOSSIER DE PRESSE

 Artykuł na eKAI 2015.03.25: Paweł Bieliński - Chrześcijańsko-muzułmański kult Maryi

asianews.it 2010.03.25: Lebanese Christians and Muslims celebrate the Annunciation together in the name of MaryLebanese Christians and Muslims celebrate the Annunciation together in the name of Mary

asianews.it 2010.02.19: Beirut, "national" Islamic-Christian holiday in the name of the Annunciation of Mary

asianews.it 2009.03.24: Islamic-Christian celebration to honour the Virgin Mary, symbol of national unityIslamic-Christian celebration to honour the Virgin Mary, symbol of national unity

 

Dotychczas w Collegium Bobolanum odbyły się następujące wydarzenia dotyczące relacji z islamem...

Czytaj więcej...

20190321ElCamino

21 marca 2019 r. Studenckie Koło Naukowe Sapere Aude zaprasza na spotkanie z nestorem polskich pielgrzymów Jerzym Kazimierczakiem na spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o..." na temat "Drogi Jakubowe". Spotkanie, na który jest wstęp wolny, odbędzie się o godz. 19.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum. Pan Jerzy Kazimierczak ma ogromne doświadczenie pielgrzymowania do świętych miejsc w Polsce i za granicą. Bardzo zapraszamy na to spotkanie z wyjątkowym człowiekiem.

► Artykuł "Śladami Męczennika" o pielgrzymkach Jerzego Kazimierczaka w Warszawskim Gościu Niedzielnym

 20190408alarm1

8 kwietnia (poniedziałek) w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie i panel dyskusyjny na temat książki pt. „Alarm dla Kościoła”. Zapraszamy - wstęp wolny.

„Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?” to dzieło głośnych i wyrazistych publicystów oraz pisarzy katolickich, którzy zmierzyli się z tematem największego od kilkuset lat kryzysu Kościoła w Polsce i na świecie. Autorzy (m.in. Paweł Lisicki, Paweł Milcarek, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, Tomasz Terlikowski, ks. Jerzy Szymik, o. Dariusz Kowalczyk SJ, Grzegorz Górny, o. Jacek Salij OP, ks. Andrzej Kobyliński, Tomasz Rowiński) w kilkunastu bardzo mocnych wywiadach nie tylko diagnozują największe problemy, ale proponują również drogi wyjścia z sytuacji faktycznego chaosu, w którym Kościół się obecnie znalazł.

O książce:

Jest to cykl 14 wywiadów przeprowadzonych przez Pawła Milcarka i Tomasza Rowińskiego z duchownymi oraz osobami świeckimi mocno zaangażowanymi w życie Kościoła. Każdy rozdział/rozmowę poprzedza sformułowanie problemu nękającego Kościół katolicki, a po niej następuje podsumowanie, czasem pojawiają się pomysły rozwiązań. Książka wpisuje się w powszechną dyskusję o funkcjonowaniu Kościoła katolickiego w Polsce. Porusza trudne tematy, również o nadużyciach duchownych. Potrzeba ich wyjaśnienia ostatnio nasiliła się w Polsce. Równocześnie społeczeństwo polskie głęboko przeżywało Światowe Dni Młodzieży w Panamie – znak radosnego i pięknego chrześcijaństwa doświadczanego przez ludzi młodych, znak „wiosny Kościoła”. Oznacza to, że wielu młodych potrzebuje Kościoła oczyszczonego, przyjaznego i miłującego. Nie można już dłużej tłumaczyć napięć i skandali niechęcią laicyzujących się społeczeństw do wiary i instytucji Kościoła. Cytując Benedykta XVI: „Największe prześladowanie Kościoła nie przychodzi od jego nieprzyjaciół zewnętrznych, lecz rodzi się z grzechu w Kościele”. Równocześnie toczy się fundamentalna dyskusja o przyszłości wiary i jej przeżywania, o formowaniu katolickiego światopoglądu, o kształceniu i formowaniu duchownych, o uczestnictwie instytucji Kościoła w edukacji dzieci i młodzieży.

Książka nie ma charakteru politycznego, nie jest skierowana przeciwko Kościołowi, jest próbą rozmowy o sytuacji Kościoła katolickiego we współczesnych czasach. Dlatego spotkanie jest w formie panelu dyskusyjnego, tak aby autorzy mogli odpowiadać na pytania z sali.

Pełny wykaz zagadnień i informacje o rozmówcach zawiera tabela poniżej:

nr

Temat rozmowy

ekspert

1

Dyktatura relatywizmu.

Co z wolnością bez prawdy?

Ks. Dariusz Kowalczyk

2

Mentalna kolonizacja Kościoła i apostazja narodów

Grzegorz Górny

3

Kapitulacja przed muzułmanami.

Czy Zachód będzie islamski?

Paweł Lisicki

4

Hybrydowa inwazja.

Podmiana pobożności — katolickiej na zielonoświątkową

Ks. Andrzej Kobyliński

5

Zbawić czy zabawić?

Gdy liturgia staje się show?

Ks. Maciej Zachara

6

Milczenie o wychowaniu.

Czy Kościół przegrał edukację?

Artur Górecki

7

Od “lawendowej mafii” do homoherezji.

Rewolucja przeciw katolickiej etyce płci

Tomasz Terlikowski

8

Turbo-papiestwo.

Czy Papież może wszystko?

Tomasz Rowiński

9

Kruszenie małżeństwa.

Czy grzech przestaje być grzechem?

Ks. Jarosław Kupczak

10

Czas na radykalizm prawdy.

Co się dzieje z księżmi?

Ks. Jarosław Tomaszewski

11

Płycizna, bezguście i zarozumiałość.

Czas kiepskich?

Jacek Hrabicz

12

Pejzaż z grzęzawiskami.

Czy ojczyzna Jana Pawła II jest bezpieczna?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

13

Pan zwycięży!

Dziedzictwo Benedykta XVI

Ks. Jerzy Szymik

14

Kościół rozdzierany sporem.

Zerwanie czy ciągłość?

Jacek Salij OP

20190315teologiaponowoczesna

15 marca 2019 (piątek, ul. Dewajtis 3) w godz. 10.00-14.00 odbędzie się sympozjum dla Profesorów Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, dla obu sekcji: Collegium Bobolanum i Collegium Joanneum i dla wykładowców seminariów i ośrodków afiliowanych do PWTW.

Tematem sympozjum - konferencji międzynarodowej jest: "Teologia w czasach ponowoczesnych".

Wykłady wygłoszą zostali zaproszeni trzej zakonnicy (redemptorysta, jezuita i dominikanin), profesorowie z teologicznych uczelni rzymskich:

- "Palące oczekiwanie papieża Franciszka: teologia w polaryzacjach rzeczywistości (VG)" - o. prof. Andrzej Wodka CSSR, (prezes Akademii Alfonsjańskiej, wyższego instytutu teologii moralnej Zgromadzenia Redemptorystów w Rzymie i prezes AVEPRO – Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych)

- "'Zły' i 'dobry' postmodernizm. W jakich czasach żyje współczesny teolog?" - o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, (Dziekan Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego)

- "'Na rozdrożu' Posoborowe poszukiwania modelu dla teologii" - o. prof. Michał Paluch OP, (Rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu - Angelicum).

Po każdym z wykładów przewidziana jest dyskusja, a na zakończenie spotkania swoje słowo  skieruje do uczestników JE ks. kard. Kazimierz Nycz - Wielki Kanclerz Uczelni.

Sympozjum to kontynuuje corocznie międzynarodowe spotkania teologiczne na PWTW. Jest to już IV Międzynarodowa Konferencja Teologiczna dla wszystkich wykładowców PWTW.

W ramach cyklu „Porozmawiajmy o...” Koło Naukowe Studentów Sapere Aude zaprasza na spotkanie na temat:

 
TEOLOGIA CIAŁA JANA PAWŁA II
s. Kazimiera Fleran CSDC (Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża) i o. karmelita Jacek Olszewski OCD

wtorek 19 lutego 2019
godz. 19.30

Collegium Bobolanum - Aula Wielka
ul. Rakowiecka 61

Zapraszamy - Wstęp wolny!

20190219teolcilala