Organizatorzy Jesuit Biblical Days 2019 zapraszają na dyskusję biblistów: Czy biblijny obraz Boga zależy od metody czytania tekstu? Piątek 26 kwietnia o 17:15 w Auli Wielkiej Colegium Bobolanum w Warszawie. Wstęp wolny!

20190426Day

Organizatorzy konferencji The Biblical Jesuit Days zapraszają na mszę św. za śp. o. Jacka Oniszczuka, zmarłego tragicznie jezuity, biblisty. Msza będzie miała miejsce w sobotę 27 kwietnia o godz. 9:00 w Dolnym Kościele Sanktuarium Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. Pragnienie przewodniczenia mszy wyraził o. Prowincjał Tomasz Ortmann. Śpiewu podczas liturgii podjęła się Warszawska ScholaAarchikatedralna pod kierownictwem Pana Florent De Bazelaire. Obsługą ceremoniarską zajmie się Tomasz Matyka SJ, przewodniczący Koła Studenckiego Biblia i Bliski Wschód. Msza będzie odprawiona w dwóch językach, ze względu na obecność gości konferencyjnych.

JBDsOniszczuk2019

The Jesuit Biblical Day is a conference for biblical scholars and doctoral students of the Bible. It will take place at the Pontifical Faculty of Theology in Warsaw in April 2019. The conference papers will be given in honor of Prof. Jacek Oniszczuk, S.J., our friend and professor of the New Testament in Rome who died tragically in the mountains.

► Affirmed presence of the professors up til now:

prof. Massimo Grilli (PUG, Rome)
s. dr Judyta Pudełko PDDM (PWT Joanneum, Warsaw)
ks. prof. Peter Dubovský SJ (PIB, Rome)
ks. dr hab. prof. PWTW Piotr Kasiłowski SJ (PWT Bobolanum, Warsaw)
ks. prof. Roland Meynet SJ (PUG, Rome)
ks. dr hab. prof. PWTW Franciszek Sieg SJ (PWT Bobolanum, Warsaw)

► Plan of the meeting

Friday, April 26 - Advanced Scholars' Papers

9:00 - Welcome and introduction (Bobolanum, Hall C)
Piotr Aszyk SJ (The Rector of Collegium Bobolanum), Roland Meynet SJ (Gregorian Univeristy, Rome), Michał Kamawalski SJ (Conference Coordinator)
9:20 - Session I - The Hebrew Bible vs The Greek Bible
The Interpretations of the Hebrew Bible Challenged by Recent LXX Studies, Peter Dubovsky SJ (Biblicum, Rome)
The Hebrew and Greek Texts of Psalm 24, Jerzy Seremak SJ (PWTW Collegium Bobolanum, Warsaw)
Animal Imagery in the Greek Book of Proverbs, Barbara Strzałkowska (UKSW , Warsaw)
11:35 - Session II - Biblical Methodologies
The Biblical Thought of Joseph Ratzinger - Pope Benedict XVI, Piotr Kasiłowski SJ (PWTW Collegium Bobolanum, Warsaw)
Retorica semitica e pragmatica, Massimo Grilli (Gregorian University, Rome)
14:15 - Session III - Biblical Theologies (I)
Retorica semitica e teologia, Roland Meynet SJ (Gregorian University, Rome)
Prospettiva sacerdotale nella presentazione della storia nel libro di Siracide, Judyta Pudełko PDDM (PWTW Collegium Joannneum, Warsaw)
15:55 - Session IV - Biblical Theologies (II)
"Un altro discepolo" in Gv 18,15, Franciszek Sieg SJ (PWTW Collegium Bobolanum, Warsaw)
L'identità biblica e culturale: tra il Vaticano Secondo e il Papa Francesco, Józef Kulisz SJ (PWTW Collegium Bobolanum, Warsaw)
17:15 - Discussion: Peter Dubovsky SJ; Massimo Grilli; Roland Meynet SJ; Judyta Pudełko PDDM (Chair)

Saturday, April 27 - Early-Stage Scholars' Papers

If you are early-stage biblical scholar, PhD student or advance student of Hebrew/Greek language, you are welcome to give 25 min. paper in the Old or New Testament field. Vour paper will be discussed in a great ambience in your panel. The panels will be supervised by Peter Dubovsky (OT: in English or in Polish); Massimo Grilli (NT: in Italian or in English). The panels start at 10 am.

If you are decided to come, please REGISTER HERE:
Paweł Rakowski SJ (Panels' Coordinator) - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +4522650201. Registration fee 25 EUR (~100 PLN), paid upon arrival. Do not hesitate to book your flight to Warsaw. The suggested time to come is Thursday 25th.

► Updated info

► Poster