20190329Zak

29 marca 2019 w piątek o godz. 18.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum odbędzie się spotkanie otwarte: "Po watykańskim szczycie biskupów. Kościół na świecie i w Polsce wobec wykorzystywania seksualnego" - spotkanie z o. dr. Adamem Żakiem SJ, dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum i koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie współorganizuje Klub Inteligencji Katolickiej - Warszawa i Laboratorium "Więzi". Wstęp wolny. Wydarzenie będzie również transmitowane na żywo.

Ojciec Żak – wraz z abp. Markiem Jędraszewskim i bp. Arturem Mizińskim – uczestniczył w lutym w watykańskim spotkaniu przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania seksualnym nadużyciom duchowieństwa wobec nieletnich.

– Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostych i oczywistych potępień, ale konkretnych i skutecznych środków, które należy zapewnić – powiedział na otwarcie watykańskiego spotkania papież Franciszek.

– Nazbyt często zachowywaliśmy milczenie, odwracaliśmy wzrok, unikaliśmy konfliktów. Byliśmy nazbyt zadowoleni, by stawić czoła ciemnym stronom naszego Kościoła. W ten sposób roztrwoniliśmy zaufanie, jakie w nas pokładano – zwłaszcza w odniesieniu do nadużyć w zakresie odpowiedzialności Kościoła, która jest naszym głównym obowiązkiem. Nie daliśmy osobom ochrony, do której miały prawo, niszczyliśmy nadzieje. Ofiary zostały poważnie pogwałcone, zarówno w swoich ciałach, jak i duszach – mówił w homilii podczas nabożeństwa pokutnego za grzechy wykorzystywania małoletnich przez księży abp Philip Naameh, przewodniczący episkopatu Ghany.

Według dyrektora Centrum Ochrony Małoletnich na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie ks. Hansa Zollnera SJ watykańskie spotkanie przyniosło zmianę postaw wielu biskupów, „zwłaszcza z Afryki czy Azji, którzy mówili dotychczas, że ta kwestia ich nie dotyczy, u nich nie doszło do takich zbrodni, i jest to problem Zachodu” (więcej na ten temat).

Z o. Żakiem porozmawiamy o tym, jak Kościół radzi sobie – i jak będzie sobie radził – z problemem przestępstw seksualnych duchownych na świecie i w Polsce. Czy spotkanie przewodniczących episkopatów przyczynia się do zmiany postaw polskich biskupów?

"Broniąc ofiary, bronimy Boga" - wywiad o. Żaka w Radiu Watykańskim

Adam Żak SJ: Nową krzywdą dla ofiar może być – w przypadku oskarżonych duchownych – ostentacyjna troska przełożonych o sprawcę. Każdemu przysługuje prawo do obrony, ale kościelni przełożeni muszą pamiętać, że tutaj poruszamy się po kruchej tafli lodowej, która może się w każdym momencie załamać. Jeśli traktuje się ofiarę jak agresora, to jest to nie tylko straszne; jest to perwersja prawa do obrony, jakieś szydercze odwrócenie hierarchii wartości. (Kwartalnik „Więź” zima 2018)